Новини

Британка и французин най-добри в Андора

Реми Тирион се спуска към своя първи подиум за Световната купа

Снимка: uci.ch

Британците Рейчъл и Джий Атертън от GT Factory Racing спечелиха първо и второ място съответно при жените и мъжете в третия кръг за Световната купа по спускане във Валнорд, Андора.

Победител при мъжете е французинът Реми Тирион (Commencal/Riding Addiction).

Брат и сестра Aтертън запазиха водещите си позиции в генералното класиране за трофея.

Надпреварата в Андора се състоя по изключително стръмно и тясно трасе, което изкара на преден план техническите умения пред силата.

При жените Мириам Никол (Commencal/Riding Addiction) бе с най-добро време сред първите десет състезателки и изглеждаше, че никой няма да може да я изпревари. Оставаха само три спускачки, като най-близко до постижението й бе Емелин Рагот (Lapierre Gravity Republic) - на секунда от Мириам. Последните две състезателки обаче подобриха времето на временната лидерка. Първо с него се справи Атертън, която бе с четири и половина секунди по-бърза от първото спускане, а след това и британката Манон Карпентър (Madison Saracen), който остана втора, само на 1.617 секунди от сънародничката си.

"Със сигурност това бе едно от най-трудните състезания от световен маща за мен", каза Атертън. "Всички бяха убийствено бързи. Манон, Мириам и Рагот караха на 100 процента и се радвам, че успях“.

Рейчъл Атертън води в генералното класиране със 740 точки, 205 точки пред Рагот, а Карпентър е трета, на 25 точки.

При мъжете големите имена не устояха пред Реми Тирион

Първият, който се доближи до 4:20 минути, бе Фостен Фигаре (Topcycle Trek), след като половината спускачи вече бяха завършили състезанието. Тогава носителят на Световната купа за миналата година в тази дисциплина Aрон Гуин (Specialized Racing DH) спря хронометрите на 4:18.042. Въпреки това, този силен резултат бе надминат от още седем състезатели, преди Стив Смит (Devinci Global Racing), номер две във временното класиране за Световната купа, да запише с две секунди по-добро постижение от дотогавашното най-добро време.

Оставаха още 20 състезатели. Сред тях бе и Tирион, пети в квалификациите, който кара великолепно и финишира с 2,2 секунди по-бързо Смит.

Сред четиримата, които трябваше да се спуснат до края, бяха бивши световни шампиони и носители на Световната купа в последните три години. Те обаче не успяха да подобрят резултата на Tирион.

Джий Атертън, без загуба до този момент за Световната купа през този сезон, остана сега втори, на 1,35 секунди от победителя, но трябва да кажем, че той направи груба глешка.

Световният шампион Грег Mинар (Santa Cruz Syndicate) остана шести.

Накрая дойде ред и на Сам Хил (Chain Reaction Cycles.com/Nukeproof), който обича до се спуска по стръмни писти като тази в Андора. По-бавният първи манш го отдалечи от победата и той все пак измести Смит от третата позиция.

"Това е моят първи подиум, при това съм на най-високото. Невероятно е!", каза много щастлив Реми Тирион, донесъл първата победа за Франция за Световната купа след успехите на Фабиен Барел. "Много съм щастлив, че зарадвах и спонсорите си“, добави Тирион.

Джий Атертън продължава да води в генералното класиране за трофея с 680 точки, следван от Смит с 477. Mинар се придвижи от четвърто на трето място, с 86 точки по-малко, а с победата си Tирион скочи от 14-о чак на четвърто място.