Новини

ЧКЛ „Спринт”, 8 кр.: Ахелой узакони победителите кръг преди края

Момент от надпреварата - за първи път в Ахелой

Така стана, че първият старт от Черноморската колоездачна лига „Спринт” в Ахелой, който е предпоследният за сезона, узакони победителите за годината в отделните групи.

Това са Симеон Петков /”Хемус”, Троян/ при момчетата младша възраст, Йордан Петров /”Сините камъни”, Сливен/ при момчетата старша възраст и Янис Маринов /”Добрич 1905”/ при юношите младша възраст.

Първите двама и този път постигнаха победи, макар и не леко, а с третото си място в Ахелой Янис взе толкова точки, че да стане недостижим в класирането.

Как се разви състезанието.

Старт/финалът на критериума бе пред хотелския комплекс „Мидия”, на пет-шест метра от историческата река Ахелой и на малко повече от примамливото лятно-есенно море. На всичко отгоре и времето бе възможно най-доброто – и за каране, и за плаж. Този път младите колоездачи, дошли от десет клуба от страната, наблегнаха на първото и направиха направо мъжко състезание – като амбиция, качество, воля за победа.

Домакините от Ахелой дебютираха отлично в Лигата, като се бяха постарали да подготвят подходящо трасе, даващо възможност за максимална изява и гарантиращо безопасно каране. Е, и този път не  мина без падания, но те, както се знае, са част от емблемата на този спорт - за смели и дръзки хора.

Обиколката за критериума бе дълга 800 метра; бегачите / общо 64-има/ я изминаваха по различен брой пъти, съобразно възрастта си, но и в трите групи всяка трета обиколка бе спринтова и носеше точки за класирането.

Подиумът при момчетата младша възраст

Най-малките момчета /двайсет и двама/, направиха девет обиколки /7200 м/. Откроиха се Иван Бонев /С. кам/ и Симеон Петков /Хем/, които направиха успешна атака още в първия километър, а на финала по-бърз бе Симеон, който със своите 49 точки вече е недостижим за голямата купа „Спринт”. Трети завърши Йордан Ангелов от „Несебър”, което е най-доброто му класиране в Лигата за сезона.

Малко по-напрегната бе надпреварата за фаворитите в групата на момчетата от старшата възраст, които направиха 12 обиколки. Безспорният номер едно – сливналията Йордан Петров, спука гума още в първата обиколка, падна, но успя бързо да се оправи и не само застигна групата след три обиколки, ами взе инициативата и завърши първи сам в познатия си „тоталитарен” стил. Данчо отново ще е шампион в своята група – и в четвъртия сезон на Лигата.

Най-добрите момчета от старшата възраст

Втори и трети за купа „Ахелой” са съответно Денис Искрев /”Несебър”/ и Габриел Грозев /”Загорец”, Нова Загора/, като същото е подреждането и в генералното класиране преди заключителния кръг.

Вълнение в групата на юношите младша възраст преди старта...

...и радост и удовлетворение след финала

Снимки: Васил Василев

Първи при юношите младша възраст се класира Даниел Иванов /Нес/, който, очевидно добил допълнителна увереност след спечелената наскоро балканска титла, направи умно в тактическо отношение бягане – изчака възможно най-удобния момент и се откъсна рязко в петата /от общо 18-те/ обиколки. Съотборникът му Митко Тодоров се закачи за него и този синхронен тандем нямаше как да не се окаже печелившият. На финала се наложи Даниел, а трети пристигна лидерът в генералното класиране – Янис Маринов. Той подходи по-консервативно, но постигна целта си - заложи на сигурността и в края на краищата заслужено ще прегърне голямата купа за 2016-а.

Това впрочем ще стане на 14 октомври, петък, в пловдивското село Трилистник, където ще е последният кръг за сезона на Лигата – старт/финалът ще е пред входа на спонсорската фабрика за спортни артикули „Дием спорт”. След състезанието ще бъдат раздадени наградите на най-добрите в крайното класиране в Лигата за сезона.

Сега, в Ахелой, купите, медалите, многото предметни награди бяха осигурени от екипа на кмета на града Иван Георгиев, от община Поморие – Желязко Старовремов,  директор на Дирекция “Образование, култура, хуманитарни дейности и спорт”, от Черноморската лига „Спринт”, с председател Димо Ангелов, от главния спонсор - Велосипеди „Спринт”, както и от останалите фирми спомоществователи.

Домакините на състезанието поканиха всички участници и гости да им гостуват и идната година с подобна надпревара, но на официалния празник на града - Спасовден. Всички колоездачи и дейци от Лигата се зарадваха на предложението, благодариха и се "заканиха" да се възползват отново от гостоприемството на ахелойци. Още повече, че догодина тук ще можем да честваме два юбилея - 1100 години от победната битка край р. Ахелой на цар Симеон над византийците и по-скромната, но важна за нас кръгла годишнина - пет години от създаването на Черноморската лига „Спринт”.